Главная → Хвороба томатів. Способи боротьби з шкідниками помідорів.

Хвороба томатів. Способи боротьби з шкідниками помідорів.

Шкідники томатів

Капустянка звичайна. Капустянка перерізає стебло і в більшості випадків частково з’їдає, залучаючи рослина в грунт, залишаючи лише шматочки листя.
Харчується капустянка насінням посіяних томатів, молодими рослинами – розсадою і плодами, якщо вони лежать на землі.
Яйця, відкладені шкідником, овальної форми, за формою нагадують яйця птахів, жовтувато-сірі, довжиною 2-2, 5 мм, у міру розвитку досягають 4 мм.
Дізнатися про появу на городі цього шкідника нескладно – про його підземні маршрути свідчать розпушений валики.

Колорадський жук. Навесні, коли картопля ще не зійшла (перебувати в грунті), або восени, коли її забрали, колорадський жук завдає великої шкоди рослинам томатів. В основному, він вважає за краще знищувати листи, залишаючи тільки стебла рослин томатів, картоплі.
Білокрилка. Дрібні найбільш небезпечні шкідники захищеного або відкритого грунту. Комахи, нагадують метеликів, дорослі особини з жовтуватим тілом і двома парами борошнисто-білих крил, вражає в основному томати і огірки. Зелені лускоподібні личинки і дорослі білокрилки зазвичай знаходяться на нижній поверхні листа, смокчуть соки з листя настільки, що листи гинуть.

Сисні комахи, кліщі, хрестоцвіті блішки. Вигризають на листках, бутонах і стеблах рослин ямки у вигляді ранок. Такі пошкодження особливо небезпечні для сходів молодої розсади і бутонів квіток. Створюється положення, при якому томати цвітуть, кількість квіток в кисті відповідає сорту, але зав’язі плодів немає, залишаються тільки стебло і кисті.

Тимчасові шкідники-шпаки. У період вигодовування пташенят ці птахи корисні і можна бачити, скільки разів літають вони в шпаківню і назад, несучи з саду та городу шкідливих комах. Але пташенята підростають, і в шпаківні накопичується кал і дрібні комахи. Про те, що бадилля помідорів має специфічний запах і отруйне, «знають» навіть шпаки, а тому вони прекрасно зрізають верхівки розсади томатів для «дезінфекції» шпаківень.

Неінфекційні захворювання томатів

Перш ніж приступити до розгляду хвороб томата, необхідно зупинитися на деяких загальних поняттях росту рослин і їх зовнішніх змін, незалежно від хвороб. Відомо, що після посіву насіння і початкового росту більше засвоюється фосфор і азот, а в період плодоношення калій.
Наприклад, в парниках, теплицях, в ящиках і банках давно не робилася підгодівля рослин добривами, а в інший період на городі пішли затяжні зливові дощі. Листи придбали на окремих рослинах чисте жовтувате забарвлення, квітки не розкриваються, обпадають бутони і квіти. Зростання стебел припинилося. Що це? Як називається така хвороба? Це не хвороба.

Дощами промився грунт і всі корисні коріння речовини (елементи) розчинилися у воді і віднесені нею в глибину, недосяжну кореневою системою. Отже, як в закритому, так і у відкритому грунті необхідно в таких випадках зробити підгодівлю рослин органічними або мінеральними добривами (або в суміші їх). Особливу увагу тут треба приділити внесенню фосфорних і азотних добрив, що підсилюють ріст стебел, листя і зав’язь плодів. Але тільки в нормі. Якщо листя і стебла рослин стали синьо-фіолетовими, то це ознака того, що не вистачає фосфору і азот рослинами не засвоюється. Фосфор також необхідний і для розвитку кореневої системи, прискорення цвітіння і, як наслідок, плодоношення. Коли ми бачимо, що сильно розвивається бадилля рослин і не формується урожай, значить, надлишок азоту в грунті.
Або ще приклад. При огляді кущів після декількох днів спекотної погоди помічаємо, що на деяких рослинах листочки звертаються уздовж з загином вгору. Таке можливо від слабкого розвитку кореневої системи, запізнився видалення пасинків, надмірної сухості повітря, нестачі фосфорного харчування, зайвої вологості грунту.
Буває і так. Рослини густо посаджені і при висоті кущів більше 1м бадилля переплелося. Пройшли дощі, і настала сонячна погода. Земля димить, рослини гинуть. Негайно треба “освіжити” рослини за допомогою кімнатного вентилятора, а потім вжити заходів по збору зайвих стебел і підв’язці їх до опор.
Але ще гірше, коли добрива застосовують на «око», тоді рослини гинуть і всю невдачу списують захворюваннями. Особливо це помітно на молодий розсаді. При внесенні добрив в подвійній нормі вона гине з ознаками хвороби томата чорна ніжка.

Сонячний опік. Оглядаючи рослини, помічаємо, що на плодах томатів, де мало листів, утворюються водянисті плями, що підсихаючи, перетворюються на западини з білим або сірим кольором на зелених і жовтим на червоних плодах. Такі неінфекційні захворювання можливі також лише в деяких сортів томатів після поливання обприскуванням з або недбалого полив зі шланга плодів добривами.

Недолік кальцію. Відмирають верхівки рослин і молоде листя, а стебла стають товстими, здерев’янілими. Кущі слабкі, невеликі і через тиждень гинуть.

Верхова гниль плодів. Спостерігається поблизу верхівки на одній стороні плоду в образі рідких плям, які буріють і засихають в посушливий час влітку. Плями загнивають, охоплюючи весь плід томата. Причина-висока температура і низька вологість повітря, при якій відбувається рух води в зворотному напрямку, з тканин плоду томата в стебла. Таке явище можливо, коли при скопуванні або прополюванні сильно порушується коренева система. Потрібно вчасно робити поливи і не допускати порушення кореневої системи.

Інфекційні захворювання томатів

Чорна ніжка. Таке захворювання можливо в основному при вирощуванні розсади. Збудниками хвороби є грунтові гриби і бактерії, в яких прикоренева (на рівні грунту) частина стебла темніє і тоншає. Такі рослини падають на бік. Чорна ніжка зрідка спостерігається і у більш дорослих рослин. Стебло на рівні грунту ставати темно-коричневим і тканина вдавлена. Хвороба призводить до ослаблення рослин і до пожовтіння нижніх листків. Захворювання можливо при підвищенні вологості грунту і повітря, відсутність вентиляції та аерації грунту, загущення вирощуванні розсади, при підвищеній дозі добрив неправильному складі почвосмеси (остання ущільнюється і не дренує).

Засоби боротьби. При можливості зробити порізку (розпушування) ножем почвосмеси, при загущеній посадці зробити проколи грунту кілочком або прутиком. В обох випадках-до дна або до біопалива. Наверх різання і в отвори насипати пісок. Цю операцію слід періодично повторювати після кожного поливу. Грунтосуміш після вирощування розсади підлягає заміні, а в наступну посівну негашеним вапном посипати біопаливо і всі деталі парника (суха побілка). НЕ затемнювати посіви, провітрювати їх, витримувати повний цикл підготовки насіння до посіву і забезпечити нормальний полив.

Фітофтороз. Проявляється у вигляді плям на листках, стеблах або гнилі плодів. Збудником хвороби є гриб. На плодах бурі, злегка вдавлені плями, невизначеної форми. Гниль на плодах проникає глибоко, плоди руйнуються або в городі, або при дозріванні. На листках плями темно-коричневі, що поширюються від кінчика листоніжки. З нижньої сторони плям на листках у вологу погоду з’являється білий наліт – спороношення патогена. Буває початкове захворювання з’являється на листках картоплі, а через два тижні інфекція охоплює томати.
Засоби боротьби. Картопля поблизу томата не садити. Всі рослинні залишки на городі спалювати. Подзимних перекопування городу. При підготовці насіння до посіву виконувати повний перелік обов’язкових і бажаних процесів. Підживлення розсади і дорослих рослин фосфорно-калійними добривами. При перших ознаках захворювання томата необхідно зробити обприскування солоною водою (10% розчин кухонної солі) або обприскування настоєм часнику в період, коли ще йде зав’язування плодів і через кожні два-три тижні, обприскування або через два тижні хлорокисью міді (20 г на 10 літрів води).

Макроспоріоз. (суха плямистість). На стеблах, пасинках, плодоніжках і черешках листя, уражених цією хворобою, плями бурі витягнуті в довжину, а на плодах в основному округлі, темно-бурі, вдавлені. Всі плями в період вологої погоди покриваються чорним оксамитовим нальотом. Починається захворювання плодах в місцях прикріплення їх до плодоніжки, поступово збільшуючись. Буває, що захворювання починається від механічних пошкоджень плодів.
Методи боротьби. Ізоляція висаджених рослин томатів від картоплі. Спалювання післязбиральних залишків. Повний перелік робіт з підготовки насіння до посіву. Збір хворих рослин, перекопування смуг або прополка. Обробка розчином Айдара за два тижні до висадки в грунт розсади і при необхідності через два тижні.

Бактеріальний рак томата. Бактеріальне захворювання, поширюється дощовими краплями і комахами, можливо при частих дощах, високою, більш + 30оС, температурі і нічним туманів. При огляді може бути встановлено в двох видах: одностороннє із загальним в’яненням рослини і тріщинами або на стеблах точкового виду плямистість («пташине око») на плодах, особливо явно виражено в зрілих, а також на листках і пагонах.

Методи боротьби. Не допускати загущених посадок рослин томата. Насіння дезінфікувати, післязбиральні залишки спалити, почвосмеси частково або повністю в парниках і теплицях замінити. Підбирати сорти стійкі проти цієї хвороби. Міняти місце вирощування томатів або зрушувати щорічно ряди. Глибока Осіння перекопування під заморозки. Видалення вибірково окремих хворих рослин. Знезараження конструкцій парників і теплиць.
ЗАМОВИТИ ТОВАР