Главная → Цукровий буряк: ВИРОЩУВАННЯ, харчування, добриво

Цукровий буряк: ВИРОЩУВАННЯ, харчування, добриво

цукрові буряки – абсолютно унікальна сільськогосподарська культура, яка є основним» постачальником” цукру. Головна ж унікальність полягає в тому, що вирощування цукрових буряків дає практично два врожаї з однієї площі. Перша частина-коренеплоди, які будуть використані для виробництва цукру, друга – бадилля, яка використовується як корм для тварин, або на зелене добриво. На жаль, на сьогоднішній день, в Україні весь потенціал вирощування цукрових буряків ще не розкритий, і нам всім є до чого прагнути.

цукрові буряки та добрива для цукрових буряків

Морфобіологічні особливості вирощування цукрових буряків

цукрові буряки мають широкий діапазон температур проростання насіння, від 4 і до 17 градусів Цельсія. Але, звичайно ж, існує прямо пропорційна залежність між температурою проростання і часом появи сходів, при чому різниця може бути досить серйозна – 10-15 днів. Восени збирання врожаю, цукровий буряк здатна безболісно переносити заморозки до 5 градусів, а ось перетин цієї межі в нижчу сторону може бути критичним, адже це загрожує припиненням накопичення цукру в коренеплодах. Взагалі,цукрові буряки – теплолюбна і жаростійка культура . Оптимальна температура росту і розвитку 20-22 градуси, але фотосинтез успішно протікає і при перевищенні 40-градусної позначки.

Цукровий буряк з перших днів життєдіяльності дуже вимоглива до вологи. Хоча вона витрачає воду досить економно, загальна кількість необхідної рідини для нормальної вегетації досить велика. Найбільша потреба у воді під час вирощування цукрових буряків відчувається в липні-серпні, коли відбувається інтенсивне зростання коренеплодів. Нестача води сприятиме збільшенню вмісту азоту в коренеплодах. Завдяки добре розвиненій кореневій системі цукрові буряки здатні непогано протистояти посухи. Вона поглинає воду з глибини близько 2,5 метра.

Ефективність накопичення цукру в коренеплодах (головний показник якості вирощування цукрових буряків) відчутно залежить від кількості сонячних днів у другій частині вегетації, кінець літа – початок осені. Хороша освітленість сприяє поліпшенню якісних і кількісних характеристик врожаю. Занадто щільний посів, або поява бур’янів дуже зашкодить цукрових буряках, адже буде «красти» такий необхідний світло. Отже, цукровий буряк-світлолюбна культура довгого дня.

етапи формування врожаю цукрових буряків

Найважливішою особливістю вирощування цукрових буряків є те, що це дворічна культура. Перший рік-формування листя і коренеплодів, другий – стебел з плодами. Однорічна цукрові буряки в своєму розвитку проходить наступні етапи: формування листя, інтенсивний ріст коренеплоду і накопичення в ньому цукру.

За час від появи першої пари листя і до третьої повинен пройти скидання кори листя, через інтенсифікацію процесів росту, і як наслідок, потовщення кореня. Навіть при необхідності, проріджувати сходи на даному етапі дуже не рекомендується, це слід робити відразу після появи першої пари. Листя відіграють найважливішу роль у розвитку коренеплоду і накопичення в ньому цукру. Перші листки характеризуються надвеликими темпами розвитку, а ось вже з появою десятого листка – зростання відбувається повільніше, але триває майже вдвічі довше (50-70 днів замість 30, як у першої пари). До кінця вегетаційного періоду процеси формування нових і відмирання старого листя врівноважуються, і внаслідок посиленого всихання – Загальна площа листя зменшується.

Як уже згадувалося вище, вирощування цукрових буряків вимагає велику кількість рідини, тому слід подумати про необхідність поливу. Після закінчення утворення цукру в листі, він починає переміщатися в корінь. Саме для інтенсифікації цього процесу культурі потрібна волога, проте не слід забувати, що надмірна кількість рідини знизить цукристість коренеплодів, а значить, негативно вплине на якість врожаю.

особливості удобрення цукрових буряків

Добриво цукрових буряків-невід’ємна і важлива частина формування врожаю, оскільки ця культура вимагає більше елементів живлення. Для формування 100 центнерів коренеплодів (і відповідної кількості бадилля) потрібно 50-70 кг азоту, 10-20 кг фосфору, 60-80 кг калію, по 10-20 магнію і кальцію, 5 кг сірки.

Азот має найбільш посилений вплив на врожайність коренеплодів. Підвищення норми азотного удобрення цукрових буряків однозначно підвищить урожайність. Але, у медалі є й інша сторона – зменшується цукристість рослин. Тут вже вирішувати конкретно вам, на що звернути увагу, і ні в якому разі не допускайте азотного голодування – це значно пригальмує процеси життєдіяльності культури. У молодому віці цукровий буряк вимагає багато фосфору, його недолік призведе до млявого зростання і пожовтіння сім’ядоль.

Оскільки в цукрових буряках накопичується дуже велика кількість вуглеводів, легко пояснити її потужну потребу в калії. Калій підвищує здатність рослини утримувати вологу, а також інтенсифікує фотосинтетичну діяльність. Цей елемент також виступає певним профілактичним засобом, який знижує ризик ураження хворобами.

Щоб забезпечити культуру необхідною кількістю магнію, натрію і сірки слід використовувати мінеральні добрива, де перераховані вище елементи містяться в якості домішок. Добрива з вмістом марганцю здатні підвищити врожайність і цукристість буряків на звичайних чорноземах і Солонцях. Мідні добрива доцільно застосовувати на торфоболотних грунтах. Цинк варто вносити тільки на грунтах де є інформація про явний дефіцит даного елемента.

Досить важко однозначно визначити оптимальну кількість підгодівлі цукрових буряків мінеральними добривами. Адже тут потрібно враховувати всі супутні фактори конкретного випадку: кліматичні умови, попередники, цілі вирощування і багато іншого.

хвороби цукрових буряків

до найпопулярніших хвороб, до яких потрібно бути готовим під час вирощування цукрових буряків відносять:

 • Церкоспороз
 • Фомоз
 • борошниста роса
 • Пероноспороз
 • іржа
 • гнилі коренеплодів

шкідники цукрових буряків

найбільш поширеними і “шкідливими” істотами для цукрових буряків є:

 • довгоносики
 • дротяники
 • Бурякові блохи
 • попелиці
 • ЩитоноскиЗАМОВИТИ ТОВАР