ГлавнаяРекомендація → Що таке ємність катіонного обміну?

Що таке ємність катіонного обміну?

Добриво грунту багато в чому схоже на харчування людей. Вся тваринна життя для оптимального здоров’я потребує вуглеводів, мінералів та інших цікавих речовинах, що приходять в здоровому, збалансованому вигляді. І так само, як поїдання великої кількості фаст-фуду, не достатнього — овочів, може призвести лихим подіям зі здоров’ям в наших тілах, так і добриво понад норми або неправильні підживлення можуть зашкодити рослинам.

Хоча сільськогосподарським культурам потрібні вуглеводи, білки і жири, як і нам з вами, їх способи поглинання поживних речовин радикально відрізняється від людського. При підгодівлі, добрива не будуть сприйматися у вихідному вигляді. Рослини поглинають майже всі поживні речовини через спеціалізовані клітини коренів, а іноді і через листя. Ці клітини засвоюють тільки ті поживні речовини, які знаходяться у вигляді іонів, розчинених у воді (грунтовому розчині).

родючий грунт
Гарна здорова земля є ключем до достатку в саду

Які іони містяться в землі

Наприклад, при внесенні мінеральних добрив, вони розкладаються при розчиненні водою до майже елементарного стану NO3- ,K+ ,H2PO4- ,Н+ та інших іонів. Швидкодіючі підживлення, наприклад, рідке добриво «Айдар», дуже швидко переходять в іонну форму, тоді як добрива пролонгованої дії (біогумус «Экочудо») розпадаються на іони протягом тривалого періоду часу. Рослини використовують ці іони для створення білків, крохмалю та жирів, а також ферментів, гормонів та інших сполук, необхідних для росту і процвітання.

Хороший грунт надійно утримує ці поживні іоникорінь надаючи посадкам більше часу для абсорбування, отже, необхідні менші кількості добрив. Для вимірювання цієї здатності землі був придуманий показник Ємності Катіонного Обміну (скільки максимум іонів може утримати ґрунтовий розчин в певних умовах), ЕКО. ЕКО показує міру негативного заряду грунту; більший негативний заряд буде краще утримувати позитивно заряджені катіони. ЕКО вимірюється за шкалою від 0 (низька) до 50 (висока), грунт зі значенням нижче 10 погано утримує катіони.

ЕКО вище в глинистому грунті, тому що глинисті частинки заряджені негативно. Піщаний грунт ж навпаки, має мало негативного заряду і, таким чином, має низьку ємність. Спостерігається високий рівень катіонної ємності в землі, з хорошому рівнем вмісту органічної речовини. Корисні мікроорганізми, такі як микоризообразующие гриби може допомогти поліпшити показники іонного обміну і швидше розчинити внесені добрива.

Грунт з високим показником ємності катіонного обміну захищена від змін якісного характеру; це з одного боку добре, якщо в ньому міститься досить живлення для рослин і нормальний pH, з іншого ж погано – якщо необхідно швидко скоригувати хімічний склад землі. Наприклад, якщо грунт на вашому городі надто кисла, то в ній дуже багато вільних Н+ іонів. Якщо ЕКО висока, то змінити дану ситуацію з кислотністю буде дуже не просто. Знадобитися набагато більше вапна, ніж для грунту з низьким показником обміну, які будуть легко вивільняти Н+ іони і змінювати свій рівень рН.

Знання рівня ЕКО свого ґрунту може допомогти прийняти більш зважені рішення щодо внесених добрив, і дасть вам більш глибоке розуміння про землю.
ЗАМОВИТИ ТОВАР